talebzadeh
05 خرداد 1402 - 16:16

کردستان قطب تولید توت‌فرنگی ایران است

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: کردستان یکی از استان‌های بسیار مهم کشور در تولید محصولات کشاورزی است و سالانه 3 میلیون تن محصولات کشاورزی را تولید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، برومند امروز در چهارمین جشنواره توت‌فرنگی شیان اظهار کرد: کشاورزان کردستانی کمک شایانی به صنعت کشاورزی به ویژه تولید توت فرنگی در کشور کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: کردستان در تولید توت فرنگی در سطح کشور رتبه نخست کشور دارد و این جایگاه را با فاصله‌ای معنادار از استان‌ها دوم و سوم سال‌های سال است حفظ شده است.

به گفته وی، کردستان یکی از استان‌های بسیار مهم کشور در تولید محصولات کشاورزی است و سالانه 3 میلیون تن محصولات کشاورزی را تولید می‌کند.

وی افزود: سالانه بیش از 120 هزار تن توت‌فرنگی در کشور تولید می‌شود که ۶۵ هزار تن از این رقم مربوط به کردستان است.

وی اضافه کرد: متوسط تولید توت فرنگی در هکتار در جهان 22 تن و در کردستان بیش از 16 تن است.

به گفته وی، سالانه 6 میلیارد دلار درآمد ارزی حاصل از صادرات محصولات کشاورزی در کشور داریم که بیش از  50 درصد آن متعلق به حوزه تولید محصولات باغبانی کشور است.

وی با بیان اینکه 20 درصد از اراضی کشاورزی و 37 درصد اشتغال بخش کشاورزی در کشور مربوط به حوزه باغبانی است تصریح کرد:  26 میلیون تن محصول در بخش باغبانی در کل کشور تولید می‌شود  که کردستان با یک میلیون و 280 هزار هکتار اراضی کشاورزی که 56 هکتار آن در اختیار بخش باغبانی است سهم مهمی در تولید محصولات کشاورزی و امنیت غذایی در کشور دارد.

وی عنوان کرد: سالانه بیش از 3 میلیون تن محصولات کشاورزی در کردستان تولید می‌شود که سهم بخش باغبانی از این میزان 450 هزار تن است که بخش زیادی از این میزان صادر می‌شود.

وی افزود: 90 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور زیر کشت توت فرنگی است که کردستان با فاصله، رتبه نخست را در این زمینه به خود اختصاص داده است.

وی گفت: 57 درصد توت‌فرنگی کشور در استان کردستان تولید می‌شود و دانش و علم و کست رقم‌های جدید توت فرنگی متعلق به کردستان است.
وی با بیان اینکه 650 هکتار  گلخانه‌ای توت‌فرنگی در سطح کشور وجود دارد گفت: بیش از 30 هزار تن توت‌فرنگی در گلخانه‌های سطح کشور تولید می‌شود.

وی اضافه کرد:  تولید دانش‌محور توت فرنگی و تولید پایدار این محصول از اولویت‌های کشور است، گفت: در حال حاضر 25 میلیارد مترمکعب آب در ایران برای تولید سبزی استفاده می‌شود که باید با برنامه ریزی مناسب آن را به کمتر از 5 میلیارد مترمکعب کاهش دهیم.

وی در پایان از کشاورزان کردستان به عنوان سرآمدان این بخش در کشور نام برد و گفت: توسعه کشاورزی در کردستان محور توسعه آن در جنبه‌های مختلف به ویژه بخش اقتصاد است.

انتهای پیام/2330/71

منبع: فارس
شناسه خبر: 1239483