talebzadeh
28 اسفند 1401 - 14:37

میقاتی: انتخاب رئیس جمهور سرآغاز حل بحران‌های لبنان است

نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان اعلام کرد که به زودی رئیس جمهور جدیدی برای کشور انتخاب خواهد شد و این انتخاب سرآغاز حل بحران‌های لبنان است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «نجیب میقاتی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان ابراز امیدواری کرد که به زودی رئیس جمهور جدید انتخاب شود؛چرا که این امر سرآغاز حل بحران‌های لبنان است.

وی در خصوص توافق ایران و عربستان و تاثیرات  آن بر لبنان گفت: این توافق گام مهمی در منطقه  است، اما من معتقدم که اکنون اولویت موضوع صلح یمن است و پس از آن درباره پرونده‌های دیگر از جمله لبنان صحبت می شود. اما در مورد لبنان، گفت وگو باید در داخل لبنان و بدون  مداخله خارجی باشد.

نجیب میقاتی در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی «لا رپوبلیکا» در پایان سفر خود به واتیکان و رم تاکید کرد که  مسئله مهاجرت غیرقانونی معضلی برای لبنان و ایتالیا با هم است و من از «جورج ملونی»  نخست وزیر ایتالیا  خواستم که یک میز گفتگوی مشترک برگزار کنیم  تا از طریق آن همه کشورهای شرکت کننده بتوانند ایده‌های خود را ارائه دهند.

وی تاکید کرد که در 15 ژوئن یک نشست اروپایی در بروکسل برای بحث در مورد موضوع پناهندگان برگزار می‌شود و امیدوارم این موضوع راهی برای  حل پرونده مهاجرت غیرقانونی باشد.

نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان در مورد پرونده‌های دیگری که با نخست وزیر ایتالیا گفتگو کرده است، گفت: ابتدا می گویم که از کار جدی که ملونی برای حمایت از اقتصاد ایتالیا و گسترش روابط ایتالیا با شرق و غرب انجام می‌دهد قدردانی می کنم. روابط دوجانبه ما تاریخی و در همه سطوح عالی است.

میقاتی در خصوص پرونده استخراج گاز در آب‌های سرزمینی لبنان گفت: امضای قرارداد تعیین مرزهای دریایی مایه صلح برای جنوب لبنان است و بدون آن امکان اکتشاف و فعالیت شرکت‌های قطر پترولیوم، توتال و انی وجود نداشت، زیرا آنها در حال انجام تحقیقات اولیه هستند که موضوع آسانی نیست.

 

وی افزود: هنوز برنامه‌ای برای صادرات گاز یا تعهدات رسمی وجود ندارد و صحبت در این مورد زود است اما واضح است که  گاز به اروپا، دوستان و کشورهای نزدیک ما صادر خواهد شد.»

میقاتی در پاسخ به سوالی در مورد تحقیق در مورد انفجار بندر بیروت تصریح کرد: تحقیقات در حال پیشروی است، منتظر نتایج آن هستیم تا به حقیقت پی ببریم.

نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان در پاسخ به سوالی مبنی بر افزایش خودکشی به ویژه در بین جوانان این کشور  گفت: این اتفاق برای مدتی رخ داد، زیرا لبنان  در بحران‌ها به سر می‌برد  و مردم در رنج هستند، اما ما با تمام توان خود تلاش می‌کنیم تا مشکلات موجود را حل کنیم. امیدواریم به زودی به انتخاب رئیس جمهور جدید برسیم تا این امر سرآغاز حل بحران‌های دیگری باشد.

درحالی که سه ماه از سال جدید میلادی گذشته و قرار بود در ابتدای این سال دست کم لبنانی‌ها در حل بحران سیاسی خود گام پیشرفته‌ای بردارند، اما این کشور همچنان درگیر پرونده‌های متعدد در سطح سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و ... است.

پرونده ریاست جمهوری لبنان بعد از پایان دوره ریاستی میشل عون همچنان به بن بست رسیده و بیش از 10 جلسه پارلمان برای انتخاب جایگزین راهگشا نبوده است. اخیرا حزب الله و جنبش أمل به ریاست نبیه بری، «سلیمان فرنجیه» رئیس جریان المَرده را برای تصدی این پست معرفی کرده‌اند.

در سطح پرونده ریاست‌جمهوری هنوز بسیاری روی مداخله خارجی‌ها شرط‌بندی می‌کنند. درحالی که اجلاس 5 جانبه پاریس طی هفته‌های گذشته با حضور آمریکا و عربستان و قطر و مصر و فرانسه نتیجه ملموسی برای حل پرونده ریاست‌جمهوری لبنان نداشت اما برخی طرف‌ها در داخل این کشور معتقدند که 5 بازیگر مذکور خارجی می‌توانند برای رسیدگی به بحران سیاسی لبنان به ویژه در سطح انتخاب رئیس جمهور به توافق برسند اما نیاز به تلاش و زمان و بحث بیشتر است.

به دنبال توافق عربستان سعودی و ایران به منظور احیای روابط قطع شده و تبادل سفرا و دیدار وزیران خارجه در روزهای آینده، منطقه غرب آسیا شاهد تحولات سریع بعد از این رویداد مهم است؛ رویدادی که خیلی‌ها را غافلگیر کرد و استقبال خیلی از کشورهای عربی، اسلامی و جهان را در پی داشت.

نجیب میقاتی اخیرا در گفت و گو با روزنامه الشرق الاوسط تاکید کرد که اثرات مثبتی که ممکن است از این توافق حاصل شود باید در کل منطقه از جمله لبنان بازتاب مثبتی داشته باشد. این توافق همچنین منجر به آرام کردن اوضاع و توقف مداخله بیگانگان در امور داخلی کشورهای منطقه می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1100302